30 Mart 2022

Inveo Portföy Inter Serbest Fon

Eral Karayazıcı tarafından yönetilen Inter Serbest Fon (TEFAS kodu: IHC) 11 Nisan 2022 itibarı ile Inveo Portföy ürün yelpazesine dahil oldu.

Riski ülke ve varlık grubu bazında dağıtarak yöneten IHC, dolar bazı getiri hedeflemektedir.

USD bazında 2022 yılında yüzde 27 / 2023 yılında yüzde 25 getiri sağlayan IHC serbest statüde oluşu nedeniyle sınırlamalardan muaftır.

Profesyonel (nitelikli) yatırımcı kaydı olan tasarruf sahipleri tarafından tüm banka ve yatırım kuruluşları üzerinden TRY ile alınıp satılabilmektedir.

MKK nezdinde nitelikli yatırımcı kaydınızın oluşması ve bu sayede serbest fon alabilir olmanız için; tüm mali kuruluşlarda yer alan döviz / TRY mevduat / hisse senedi / fon ve benzeri tüm finansal varlıklarınızın toplam değerinin asgari 1 milyon TRY olduğunu hesabınızın bulunduğu kuruluşa beyan etmeniz yeterlidir.

IHC’nin varlık dağılımı çok sık değişiklik gösterir. Bu yönü ile döviz, tahvil, veya hisse senedi fonları gibi belirli bir enstrümana ağırlık vermez. Her varlığa eşit veya sabit ağırlık ile yatırım yapan sepet bir fon da değildir. Doğru adresi arar. Tercihler ve ağırlıklar piyasa şartlarına bağlı biçimde sürekli revize edilir.

İstisnasız her hafta veya ay değer artışı beklentisi olan, makul ölçüde de olsa risk üstlenmek istemeyen, değerlendirme yapmak için 3 ay dahi sabrı olmayan tasarruf sahipleri için uygun bir yatırım fonu olmayan IHC,

Dolar bazında getiri amaçlayarak makul ölçüde risk alabilen, yatırımlarda ülke ve varlık grubu bazında riskin dağıtılarak yönetilmesini tercih eden tasarruf sahiplerine hitap etmektedir.   

VERGİLENDİRME ve MALİYETLER

Performans tablosu ve getiri sicilinde gördüğünüz oranlar (ilgili dönemin) fon yönetim ücreti ve benzeri tüm kesintiler sonrası yatırımcı kazancını göstermektedir.

Yatırımcıların fondan elde ettiği kazanç beyana tabi olmayıp elde edilen getiriden yüzde 10 stopaj (gelir vergisi) kesintisi banka veya yatırım kuruluşu tarafından fon satıldığında otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

TEFAS Kodu: IHC

IHC Getiri Sicili

Alım Valörü: T+1 / Satım Valörü: T+3

Minimum Alış Tutarı: 1 pay  (yaklaşık 3,5₺)

Bilgi Hattı: 0312 438 27 00